Nelegálna skládka pri Bratislave znečisťuje podzemné vody

Minister životného prostredia a minister vnútra začali vlani v máji riešiť ťažkosti s nelegálnou skládkou odpadu pri Ivanke pri Dunaji v okrese Senec, neďaleko hlavného mesta. Pripravovali nápravu opakovaného porušenia zákona. Envirolegislatíva na Slovensku nie je dostatočná.
Viacerí obyvatelia územia upozorňovali na čiernu skládku dlhodobo a opakovane. Problém však nikto neriešil.
Minister vnútra Roman Mikulec vyzval všetkých kompetentných úradníkov, ktorí sú poverení vec riešiť, aby boli zodpovední a nebrali ju na ľahkú váhu, keďže ide o dlhodobú a vedomú činnosť. Žiadal tiež, aby bolo vyvodená zodpovednosť.
Predstavitelia oboch rezortov priamo na mieste skládky potvrdili, že zrýchlenie a najmä posilnenie kontrolných procesov v oblasti ochrany životného prostredia je pre súčasnú vládu jednou z priorít. Mikulec spoločne s ministrom životného prostredia Jánom Budajom uviedli, že obdobie porušovanie envirolegislatívy na Slovensku skončilo.
Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji výrazne znečistil podzemné vody. Podozriví z environmentálnej kriminality ušetrili vďaka nedodržiavaní pravidiel skládkovania odpadu milióny eur. Z miesta výskytu nelegálnej skládky je tiež zvážaný i stavebný materiál, ktorý je používaný pri výstavbe bratislavského obchvatu.
Polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia budú zisťovať, kde všade bol stavebný materiál z nelegálnej skládky rozvážaný. Skládka bola oficiálne vedená ako zberný dvor.
Miestni aktivisti na skládku upozorňovali tri roky upozorňujú a podali aj trestné oznámenie. Policajný vyšetrovateľ má k dispozícii znalecký posudok, ktorý preukazuje znečistenie podzemných vôd v dôsledku zakopaného odpadu. Koncentrácia karcinogénnej látky benzo(a)pyrén až 27-krát prekračuje povolený limit. Podľa posudku je preukázané, že skládka má negatívny vplyv na kvalitu podzemnej vody a oblasť skládky je možné považovať ako vysoko rizikovú.