Hodina zeme sa opäť konala online

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou, do ktorej sa zapája verejnosť zhasnutím svetiel. Každý rok sa jej pravidelne zúčastní viac ako miliarda ľudí z celého sveta  vo viac ako  7- tisíc miest a obcí, prepája verejný aj súkromný sektor.

Prvý raz sa konala k 31. marca 2007, viac ako 2,2 milióna domácností a 2- tisíc firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. V roku 2008 sa zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo viac  35 krajinách.

Slovensko sa po prvýkrát zapojilo v roku 2010. No oficiálne až o rok neskôr, keď s celosvetovými organizátormi začala spolupracovať Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov.

Ročník v roku 2018 bol rekordný. Do Hodiny Zeme sa zapojilo viac ako 180 krajín z celého sveta. Akciu podporili  aj Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, či  rímske Koloseum

Tento rok sa Hodina Zeme kvôli opatreniam súvisiacimi s pandémiou presunula do online priestoru. Podujatie tak bolo bez ľudí na námestiach, ktorí symbolické zhasínanie pamiatok sledovali na živo. Hodina Zeme pomáha zvýšeniu povedomia o zmenách klímy.

Na Slovensku zapojili aj dominanty ako Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Bojnický zámok, Spišský hrad, Trenčiansky aj Nitriansky hrad, hrad v Starej Ľubovni, Hodinová veža v Banskej Bystrici či Mariánsky stĺp v Chrenovci-Brusne a samozrejme mnohé mestá a obce, či organizácie.

Categories: Uncategorized